20 roślin do łazienki

Zdarza się, że łazienka też zasługuje na zazielenienie jej roślinami. Tak, jak w przypadku każdego innego pomieszczenia, trzeba dopasować je do warunków, w jakich przyjdzie im rosnąć. I właściwie w dużej mierze najważniejszym czynnikiem tutaj będzie światło – lub jego czasem brak. Jest jednak jeszcze parę warunków, którym warto się przyjrzeć jeżeli chcemy dobrze dopasować gatunki do miejsca.

Co należy wziąć pod uwagę dobierając rośliny do łazienki?

Światło

No właśnie – łazienki najczęściej dzielą się na te z oknem i bez. Jeżeli łazienkę mamy bez okna – w drugiej części artykułu wymienię możliwości. Jeżeli jest okno to jak zawsze – zastanówmy się ile światła przez nie wpada na co dzień. Czy jest to okno północne i dodatkowo zasłonięte firanką czy może duże, słoneczne, oświetlające całe pomieszczenie?

 

Wilgotność powietrza

W większości łazienek jest ono niewątpliwie podwyższone. To jest zatem kluczowy czynnik, któremu będziemy się przyglądać 😊

 

Temperatura

Jedne łazienki są bardzo ciepłe, niektórzy biorą długie i gorące kąpiele. Inni poranne, rześkie prysznice. Niektórzy po długich kąpielach od razu otwierają okno i wietrzą pomieszczenie, a inni odciągają wilgoć wiatraczkiem w wentylacji. Warto się więc pochylić nad tym, jak to wygląda u nas.

Jakie rośliny zatem dobrać do łazienki?

Łazienki jasne, z oknem:

1.  Takie, w których jest ciepło, będą dobrym miejscem dla roślin tropikalnych:

– Chamedora
– Areka
– Filodendron
– Homalomena
– Monstera
– Kalatea
– Maranta
– Cytrusy
– Papirus

Takie łazienki, w których oprócz samych momentów brania kąpieli jest raczej chłodno oraz przewiewnie, będą dobrym miejscem dla:

 Paprocie: 
– Asplenium
– Nefrolepis
– Flebodium
– Adiantum

– Fatsja
– Fatsjobluszcz
– Bluszcz

Z bardziej egzotycznych: 
– Grudnik
– Kliwia
– Bromelia.

Dodatkowo sansevierie dobrze znoszą większe różnice temperatur i lekkie przeciągi.

Rośliny do łazienki bez okna. Czy droga jest tutaj zamknięta?

Niekoniecznie. Co można zrobić?

 

– Kupić dwa egzemplarze roślin, które dobrze znoszą słabe światło. O top 10 roślin do cienia pisałam tutaj. Postawić jedną w miejscu jasnym, a drugą w łazience i zamieniać miejscami co ok 2-3 tygodnie. Nie stawiaj ich jednak na mocno nasłonecznionym miejscu, gdyż po pobycie w ciemnej łazience może doznać szoku.

 

– Kupić lampy doświetlające i minimum 8-10 godzin dziennie doświetlać roślinę. Najprostsze lampy do doświetlania z zimnym światłem kupisz np. tutaj (link do Allegro).

 

– Możesz dobrać rośliny sztuczne lub postawić kompozycję z roślin stabilizowanych 😊 Zawsze to jakieś wyjście 😊

 

 

Nie zapomnijmy o jeszcze jednej rzeczy – to, że roślina lubi wilgoć w powietrzu, nie oznacza, że lubi stale mokrą glebę! Sprawdź wymagania swojej rośliny w tym zakresie 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *